PROGRAM 2019

Z przyjemnością przedstawiamy Państwu program Poznańskiego Festiwalu Kryminału GRANDA 2019

Spotkania odbywać się będą na scenie głównej Festiwalu w Domu Studenckim Hanka – aleja Niepodległości 26 oraz w salach Uniwersytetu SWPS – ul. Kutrzeby 10. Jak co roku obecne będą wydawnictwa, które poprowadzą sprzedaż książek na stoiskach przygotowanych w holu DS Hanka.

Wszystkie wydarzenia organizowane w ramach festiwalu są bezpłatne. Jednakże na niektóre z nich obowiązywać będą zaproszenia lub zapisy. Informacja o tym zamieszczona jest przy danym punkcie programu. Na tydzień przed GRANDĄ (13.09) aktywujemy specjalny link umożliwiający dokonanie zapisów, zwłaszcza dla przyjezdnych!

 

PIĄTEK 20 WRZEŚNIA, DS HANKA AL.NIEPODLEGŁOŚCI 26 – Sala główna

15.30 JUBILEUSZOWE OTWARCIE FESTIWALU
16.00  Mróz bez ograniczeń.  Anna Misztak rozmawia z Remigiuszem Mrozem
17.30 Przypadki seryjne i psychopatyczne. Przemysław Semczuk, Łukasz Wroński i Michał Larek  w rozmowie z Błażejem Wandtke
19.00
W poszukiwaniu prawdy, którędy droga? Z Markiem Sekielskim i Arturem Nowakiem rozmawia Adam Górczewski
20.30 GRANDA 18+  Wykład dr Joanny Stojer-Polańskiej. Płacz, krzyk, zmowa milczenia. Granica (nie)przekraczalna czterech ścian, czyli o przemocy w rodzinie.  Na spotkanie obowiązują zapisy.
21.30 GRANDA 18+  Wykład dra Tomasza Lewandowskiego Prawo do pornografii.  Na spotkanie obowiązują zapisy.

PIĄTEK 20 WRZEŚNIA  UNIWERSYTET SWPS, ul. Kutrzeby 10, sala 004

16.30 – 18.00 Polscy zabójcy – wódka i nóżwykład Prof. dr hab. Teresy Gardockiej Na spotkanie obowiązują zapisy.

SOBOTA 21 WRZEŚNIA, DS HANKA AL.NIEPODLEGŁOŚCI 26 – Sala główna

11.00 100 lat Uniwersytetu – studium przypadku. Uniwersyteckie sekrety zdradzać będą Joanna Jodełka, Ryszard Ćwirlej, Piotr Bojarski i prof. Bogumiła Kaniewska.
12.00 Poza granicami zdrowych zmysłów. Spotkanie z Jenny Blackhurst. Rozmowę poprowadzi Gosia Sikorska.
13.30

Obyczajówka, czyli o granicach równouprawnienia. Literackimi i pozaliterackimi spostrzeżeniami podzielą się Joanna Opiat-Bojarska, Marta Guzowska, Katarzyna Puzyńska oraz Sylwia Chutnik

15.00 Razem czy osobno? O współtworzeniu literatury i nie tylko, rozmawiać będą Małgorzata i Michał Kuźmińscy, Hanna Greń, Piotr Tarczyński oraz Przemysław Poznański.
16.30 Bezimienność nienawiści. Debiutujący pisarz, twórca profilu Zwierzenie Marcel Moss wraz z psychologiem Andrzejem Tucholskim i dziennikarką Magdą Rataj porozmawiają o hejcie w Internecie.
18.00 Kryminalna Szwecja. Spotkanie ze Stefanem Ahnhemem poprowadzi Wojciech Chmielarz
20.00 GALAKTYKA, CZYLI 3 GALE I JEDEN TORT, DS HANKA AL. NIEPODLEGŁOŚCI 26 – Sala główna
GALA PREMIER, czyli co nowego w kryminale. Książki zaprezentują: Przemysław Borkowski, Adrian Bednarek, Krzysztof Beśka,  Piotr Borlik, Krzysztof Domaradzki, Robert Małecki, Marcel Moss, Agnieszka Pruska, Ewa Przydryga, Piotr Rogoża, Marcel Woźniak, Łukasz Wroński. Rozmowy z pisarzami poprowadzi Dariusz Milejczak
GALA WRĘCZENIA NAGRÓD “CZARNY KAPELUSZ”
GALA 5-lecia Festiwalu GRANDA

SOBOTA 21 WRZEŚNIA, DS HANKA AL.NIEPODLEGŁOŚCI 26 – Sala owalna

10.30

Medycyna w służbie kryminalistyki –  spotkanie i pokazy poprowadzą dr Dorota Lorkiewicz-Muszyńska, dr Monica Abreu-Głowacka oraz dr Julia Sobol z Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu – GRUPA I (Pokaz organizowany przez Zakład Medycyny Sądowej i Fundację GRANDA)

Na pokazy obowiązują zapisy. BRAK WOLNYCH MIEJSC

12.30

Medycyna w służbie kryminalistykispotkanie i pokazy poprowadzą dr Dorota Lorkiewicz-Muszyńska, dr Monica Abreu-Głowacka oraz dr Julia Sobol z Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu – GRUPA II  (Pokaz organizowany przez Zakład Medycyny Sądowej i Fundację GRANDA)

Na pokazy obowiązują zapisy. BRAK WOLNYCH MIEJSC

15.30

Warsztaty pisarskie Maszyna Do Pisania Czarny charakter czy stróż prawa? BRAK MIEJSC!

SOBOTA 21 WRZEŚNIA  UNIWERSYTET SWPS, ul. Kutrzeby 10, sala 004  Na spotkania obowiązują zapisy.

11.00 -12.30  Gdy przekraczasz granice i stajesz się bestią – czyli kto i dlaczego trafia do Gostynina?  wykład dr Katarzyny Witkowskiej-Rozpary

13.00 – 14.30 Czy to normalne, że …? Granice i normy a seksualność człowieka, Paulina Trojanowska-Malinowska


NIEDZIELA  22 WRZEŚNIA, DS HANKA AL.NIEPODLEGŁOŚCI 26 – Sala główna

09.30 Policja! Policja!  (Rozwiązanie tajemnicy już niebawem)
11.00 100 LECIE POLSKIEJ POLICJI

Wizerunek policji w literaturze i filmie. Rozmowa z Robertem Małeckim, Leszkiem Koźmińskim i Mirosław Haniszewski

Konkurs na opowiadanie “Stulecie polskiego kryminału”. Ogłoszenie laureatów i wręczenie nagród.

12.30 Szpiedzy donoszą… O tym, kto kłamie w powieści szpiegowskiej, będą dyskutować: Marcin Faliński, Filip Hagenbeck oraz Piotr Niemczyk, a przechytrzyć ich spróbuje Marcel Woźniak
13.30
Włamywaczki. O życiu powieściowych bohaterek będą rozmawiać Piotr Borlik, Jędrzej Pasierski i Magda Stachula, dyskusję poprowadzi Justyna Zimna.
15.00 Pisarz z zawodu?! Krótka lekcja jak żyć z pisania i nie umrzeć głodu... Zajęcia poprowadzą: Wojciech Chmielarz, Jakub Ćwiek i Przemysław Borkowski, wizytację przeprowadzi Magdalena Sobczak.
 16.30 Finisaż czyli sensacyjne spotkanie z wielką muzyką Grażyna Bacewicz w “Sidłach” kryminału – Zaprasza Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego

NIEDZIELA  22 WRZEŚNIA, DS HANKA AL.NIEPODLEGŁOŚCI 26 – Sala owalna

PROGRAM DLA DZIECI

godz. 09:30 – 11.00  MEDIA RODZINA zaprasza dzieci na film pt. OPERACJA CZŁOWIEK W CZERNI (film twórców słynnego Biura detektywistycznego Lassego i Mai)
godz. 11:00 – 12.00  Rozwijamy zmysł detektywa! – Warsztaty z pisarką Beatą Sarnowską (dla dzieci w wieku 7 – 11 lat)
godz. 12:00 – 13.00  Nasza Księgarnia zaprasza na rozwiązywanie zagadek  z Detektywami z tajemniczej 5.  Spotkanie z pisarką Martą Guzowską poprowadzi Natalia Szenrok-Brożyńska.  (dla dzieci w wieku 7 – 11 lat)
godz. 13:00-14:00 ZAKAMARKI zapraszają na warsztaty inspirowane najnowszą książką z serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai Tajemnica srebra – premiera!  (dla dzieci w wieku 5-9 lat)