MIKOŁAJ KOŁYSZKO

fot. Małgorzata Miłek / AdonisVernalis

Mikołaj Kołyszko

Religioznawca, założyciel Podcastu Religioznawczego, autor książki „Groza jest święta” oraz szamanistycznej serii gamebookowej „Tajemne Oblicze Świata”. Współpracował m.in. z czasopismami: OkoLica Strachu, Magazyn Histeria oraz portalami Polter.pl, Valkiria.net i Wiadomosci24.pl. Były red. nacz. portalu „CzytajPL.pl”, Wydawnictwa Wielokrotnego Wyboru, oraz magazynu “Masz Wybór”. Wyróżniony tytułem Dziennikarza Obywatelskiego 2013 Roku.

Foliarstwa III Rzeszy – czyli jak odklejone okultystyczne teorie wyniosły nazistów do władzy

Jeśli myślicie, że szalona popularność najbardziej oderwanych od rzeczywistości teorii spiskowych podszytych, delikatnie mówiąc, osobliwą ezoteryką, to znak rozpoznawczy jedynie naszych czasów, to… no cóż. Muszę Wam niestety powiedzieć, że wcale nie jesteśmy tak wyjątkowi.

W okresie poprzedzającym III Rzeszę może i ludzie nie pomstowali na chemtrialsy, nie obawiali się chipów w szczepionkach ani nie twierdzili, że reptilianie rządzą światem – ale ich wiralowe fake newsy były nie mniej absurdalne, a także, równie często, powielane przez nader wpływowe jednostki.

Co ma wspólnego zatopiona Atlantyda z magicznymi właściwościami krwi aryjskiej? Jak nastoletnia pijacka zabawa z zagrzebywaniem butelek po winie przerodziła się w opisywany z nabożną czcią rytuał? Dlaczego znawcy „wiedzy Ariów” parali się kabałą? Jak znak swastyki łączono z krzyżem templariuszy? Czy ziemia od strony Bieguna Północnego jest pusta i prowadzi do aryjskiej krainy? Który z katolickich mnichów rozpowszechniał fake newsy o Jezusie? Co miał wspólnego horoskop z najgłupszą decyzją Rudolfa Hessa, która zakończyła jego karierę polityczną?

… i co tam wszystko wspólnego z dzisiejszymi czasami?

Chcecie wiedzieć? Zapraszam!

Do zobaczenia PIĄTEK 21.30 DS HANKA