quarterly essay online geometry essay paragraph on my country pakistan essay example of analogy essay essay on importance of animals in human life explanatory essay prompts college

Agnieszka Pruska

fot. Ireneusz Skapski

Urodziłam się we Wrocławiu, tam też spędziłam dzieciństwo i wczesną młodość, ale już od ponad dwudziestu lat mieszkam w Gdańsku. Z wykształcenia jestem nauczycielem wychowania fizycznego, ale pracuję w firmie informatycznej.

W wolnych chwilach czytam książki zróżnicowane gatunkowo i tematycznie. Są to zarówno powieści jak i książki historyczne lub popularnonaukowe, szczególnie te traktujące o psychologii i związanymi z zagadnieniami dotyczącymi kryminologia oraz kryminalistyką. Dużo czasu poświęcam też na sport. Od 2000 trenuję aikido, w tej chwili mam już stopień mistrzowski ( 2 dan).

Uczestniczyłam warsztatach organizowanych przez Maszynę do Pisania oraz szkołę Policji w Pile, a także przez Centrum Psychologii Sądowej.

Moim debiutem literackim jest powieść kryminalna „Literat” wydana przez wydawnictwo Oficynka w 2013 roku. Akcja książki toczy się w Trójmieście, a główny bohater staje do pojedynku z seryjnym mordercą. Powieść zdobyła tytuł „książki miesiąca” w plebiscycie organizowanym przez portal Książka zamiast Kwiatka i brała udział w konkursie na „książkę roku”.

W czerwcu 2015  roku ukazała się moja druga powieść „Hobbysta” (Oficynka 2015), której akcja rozgrywa się głównie z Gdańsku, ale również na Pojezierzu Drawskim. „Hobbysta” zdobył drugie miejsce w plebiscycie na książkę miesiąca.

W sierpniu 2016 roku wyszła drukiem kolejna moja powieść. Fabuła „Żeglarza” jest ściśle związana z trójmiejskim (głównie gdańskim) środowiskiem żeglarskim, ale pokazuje też miasto od strony atrakcji turystycznych, głównie zabytków. Również ta powieść zdobyła uznanie czytelników (pierwsze miejsce w plebiscycie na książkę miesiąca).

Kolejna moja powieść „Zwłoki powinny być martwe”(Oficynka 2017) otwiera nową serię. To książka zdecydowanie lżejsza niż poprzednie, zawierająca sporą dawkę humoru. Akcja rozgrywa się w lecie, w okolicach Olsztynka, a bohaterkami są dwie nieco zwariowane nauczycielki, które podczas spaceru trafiły na nietypowe znalezisko.

Piąta moja powieść – „Spadkobierca”- miała premierę w marcu tego roku i jest kontynuacją cyklu z nadkomisarzem Uszkierem. Tak ja w poprzednich książkach z tej serii akcja rozgrywa się w Gdańsku, ale tym razem nie w czasach współczesnych a tuż po wojnie.

W sierpniu 2018, na Poznańskim Festiwalu Granda, miała miejsce premiera mojej szóstej powieści, która jest kontynuacją cyklu z dwoma nauczycielkami. Akcja „Wakacji z trupami” ma miejsce we Fromborku i okolicach, a bohaterki, które odkryły w sobie żyłkę detektywistyczną, teraz już z premedydacją wyjechały na wakacje w miejsce, gdzie dzieje się coś tajemniczego

Recenzuję też książki dla portalu Zbrodnia w Bibliotece, piszę felietony, biorę udział w audycjach radiowych (Radio Gdańsk, Radio Plus, Radio Wrocław Kultura), regularnie spotykam się czytelnikami na spotkaniach autorskich, festiwalach literackich i kryminalnych.