Agnieszka Pruska

fot. Ireneusz Skapski

Urodziłam się we Wrocławiu, tam też spędziłam dzieciństwo i wczesną młodość, ale już od ponad dwudziestu lat mieszkam w Gdańsku. Z wykształcenia jestem nauczycielem wychowania fizycznego, ale pracuję w firmie informatycznej.

W wolnych chwilach czytam książki zróżnicowane gatunkowo i tematycznie. Są to zarówno powieści jak i książki historyczne lub popularnonaukowe, szczególnie te traktujące o psychologii i związanymi z zagadnieniami dotyczącymi kryminologia oraz kryminalistyką. Dużo czasu poświęcam też na sport. Od 2000 trenuję aikido, w tej chwili mam już stopień mistrzowski ( 2 dan).

Uczestniczyłam warsztatach organizowanych przez Maszynę do Pisania oraz szkołę Policji w Pile, a także przez Centrum Psychologii Sądowej.

Moim debiutem literackim jest powieść kryminalna „Literat” wydana przez wydawnictwo Oficynka w 2013 roku. Akcja książki toczy się w Trójmieście, a główny bohater staje do pojedynku z seryjnym mordercą. Powieść zdobyła tytuł „książki miesiąca” w plebiscycie organizowanym przez portal Książka zamiast Kwiatka i brała udział w konkursie na „książkę roku”.

W czerwcu 2015  roku ukazała się moja druga powieść „Hobbysta” (Oficynka 2015), której akcja rozgrywa się głównie z Gdańsku, ale również na Pojezierzu Drawskim. „Hobbysta” zdobył drugie miejsce w plebiscycie na książkę miesiąca.

W sierpniu 2016 roku wyszła drukiem kolejna moja powieść. Fabuła „Żeglarza” jest ściśle związana z trójmiejskim (głównie gdańskim) środowiskiem żeglarskim, ale pokazuje też miasto od strony atrakcji turystycznych, głównie zabytków. Również ta powieść zdobyła uznanie czytelników (pierwsze miejsce w plebiscycie na książkę miesiąca).

Kolejna moja powieść „Zwłoki powinny być martwe”(Oficynka 2017) otwiera nową serię. To książka zdecydowanie lżejsza niż poprzednie, zawierająca sporą dawkę humoru. Akcja rozgrywa się w lecie, w okolicach Olsztynka, a bohaterkami są dwie nieco zwariowane nauczycielki, które podczas spaceru trafiły na nietypowe znalezisko.

Piąta moja powieść – „Spadkobierca”- miała premierę w marcu tego roku i jest kontynuacją cyklu z nadkomisarzem Uszkierem. Tak ja w poprzednich książkach z tej serii akcja rozgrywa się w Gdańsku, ale tym razem nie w czasach współczesnych a tuż po wojnie.

W sierpniu 2018, na Poznańskim Festiwalu Granda, miała miejsce premiera mojej szóstej powieści, która jest kontynuacją cyklu z dwoma nauczycielkami. Akcja „Wakacji z trupami” ma miejsce we Fromborku i okolicach, a bohaterki, które odkryły w sobie żyłkę detektywistyczną, teraz już z premedydacją wyjechały na wakacje w miejsce, gdzie dzieje się coś tajemniczego

Recenzuję też książki dla portalu Zbrodnia w Bibliotece, piszę felietony, biorę udział w audycjach radiowych (Radio Gdańsk, Radio Plus, Radio Wrocław Kultura), regularnie spotykam się czytelnikami na spotkaniach autorskich, festiwalach literackich i kryminalnych.